“Watch the following video as an example of finding a rate.”
Computer printer paper can be purchased for $14.49 for a pack of 3 reams or in cases of 10 for $43.99 a case.
Use unit prices to tell which price is the best deal.
Buying a case at a time is the better deal
Buying a pack is a better deal
There is not enough information to solve.
Both are the same price
If 5 pounds of jelly beans sold for $18.05, what was the price per pound of beans?
$3.61 per pound
.28 cents per pound
$3.50 cents per pound
$3.75 cents per pound
Holly bought 1.5 pounds of coffee for $30. Liz bought 3.5 pounds of coffee for $65. Find the unit rate for each.
Who got a better deal?
Liz
Holly
There is not enough information to solve.
Both costs were the same
Rolled oats can be purchased by 16 oz bag or a 4 pack of 16 oz bags. The individual bag is $5.25. The 4 pack is $22.02. Find the unit rate (per ounce). Which is the best value?
The individual 16 oz bag.
The 4-pack of bags.
There is not enough information to solve.
Both costs are the same
A gallon of milk (128 oz) sells for $3.78. A half gallon sells for $2.27.
Find the unit rate for each.
Which is the better value?
Gallon
Half gallon
There is not enough information to solve.
Both are the same value
Michael ran 57 laps around the house in 34 minutes. Ezra ran 68 laps around the house in 42 minutes. Find the unit rate for each.
Who ran faster?
Michael ran faster
Ezra ran faster
There is not enough information to solve.
They ran equal rates.
The bakery at the superstore sells 12 cookies for $3.74. The bakery at the grocery store sells 16 cookies for $4.36.
The grocery store
The superstore
There is not enough information to solve.
They are the same price.
Based on a Georgia Virtual Learning Assignment source