Practice Rates and Ratios

1)

Store #1 sold packages of eggs 1 dozen (12) for $1.44 a package.

Store #2 sold packages of eggs 3 dozen (36) for $4.68.

Which has the better price? Show the comparing prices.

2)

The big can held 16 ounces and cost 80 cents. The small can held 12 ounces and cost 72 cents.

Find the unit rate for each.

Which can was the better buy?

3)

Maria bought 3 pounds of ground beef for 26 lira. Her husband Mario bought 4 pounds of ground beef for 33 lira.

Find the unit rate for each.

Who got a better deal?

4)

If 20 pounds of beans sold for $1.20, what was the price per pound of beans?

5)

Couscous costs $4.50 for a 3-pound bag at the local market. At the Mega-Mart, couscous costs $14 for an 8-pound bag. Find the unit rate for each. Which store has the better buy?

6)

Elise swam 10 laps in 57 minutes. Jamie swam 17 laps in 136 minutes.

Find the unit rate for each (minutes per one lap).

Who swam faster?

7)

Which is traveling faster? Traveling 75 miles in 1 hour or traveling 280 miles in 3.5
hours?

(source)